Každý z nás jednoho dne pocítí, že pro něj není čtení tak samozřejmou a pohodlnou činností jako dříve. Text se rozmazává, musíme oddalovat noviny a vyhledáváme více světla. Tyto problémy nastávají nečastěji kolem 45. roku věku. Příčinou zhoršeného vidění na blízko (čtení) je presbyopie. Presbyopie je oční vada, která je způsobena fyziologickým stárnutím nitrooční čočky a její sníženou schopností zaostřovat na blízké předměty.
Nejpozději v této chvíli, kdy už máme takzvaně „krátké ruce", by měl každý navštívit optometristu či očního lékaře a pořídit si brýle na čtení.
Bohužel mnoho lidí řeší tento problém tak, že si sami naordinují dioptrie v supermarketu či drogerii a zakoupí si hotové čtecí brýle. Málokdo si ale uvědomuje, jak může tímto krokem ublížit svému zraku.
Ano, „hotovky" neboli čtecí brýle jsou levné, volně dostupné v supermarketech, drogeriích či lékárnách. Ale proč jsou tak „levné" ve srovnání s brýlemi na míru zakoupenými v očních optikách?
Odpověď je jednoduchá. Na čtecí brýle jsou kladeny velmi nízké nároky, co se týče kvality, materiálu skel i obrouček. Proto jsou „hotovky" - čtecí brýle absolutně nevhodné a pro Vaše oči jsou zátěží, zdaleka ne pomocí.
Proč nejsou „hotovky" - čtecí brýle vhodné pro Vaše oči?
- Dioptrie v hotových brýlích jsou stejné pro obě oči. Můžete však potřebovat různé dioptrie pro pravé a levé oko. Dívání se přes špatné dioptrie pak může způsobit bolest očí či hlavy, protože zatěžujete jedno oko daleko více než druhé.
- Hotové brýle korigují jen klasické oční vady, ne však astigmatismus. Mnoho lidí tuto oční vadu alespoň v malé míře má. Nekorigovaný astigmatismus může následně vyvolávat bolesti hlavy, únavu očí a nedostatečně ostré vidění.
- Hotové brýle jsou dělané stylem „jedna velikost sedí všem". Každý člověk je však individuální, má různou vzdálenost zornic. Správné „na míru zhotovené" brýle mají optický střed brýlových čoček přesně proti středům zornic. U hotových brýlí však Vaše individualita není absolutně zohledněna. Může se pak stát, že se díváte ne středem, ale periferií brýlových čoček, což může způsobovat bolest očí a nerovnováhu očních svalů.
Hotové čtecí brýle neschvaluje ani česká obchodní inspekce. ČOI na svých internetových stránkách www.coi.cz informuje, že používáním hotových čtecích dioptrických brýlí může dojít nejen k primárnímu poškození zraku, ale následně i ke komplikacím sekundárního charakteru (např. nevolnostem spojenými s pádem a úrazem). Bylo zjištěno i porušení zákona o ochraně spotřebitele a zákona o technických požadavcích na výrobky.
Měli bychom si uvědomit, že zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů a vnímáme jím 80% všech podnětů.
Jakou cenu má pro Vás Váš zrak? Kladete tak nízké nároky na Váš zrak, jako jsou kladeny na čtecí brýle? Nezaslouží si vaše oči více?